CREATE ACCOUNT

FORGOT YOUR DETAILS?

Amarant

Amarant Nedir

Yüksek düzeyde doymamış yağ asitleri içeriği, biyoyararlanımı yüksek protein örüntüsü içeriği ile tek başına tüketileceği gibi çeşitli gıdaların besin değerinin arttırılmasında da kullanılan ve glutensiz olma özelliği ile son zamanlarda çölyak hastalarının diyetinde sık sık duyduğumuz değerli bir tahıldır.

Amarantın Besinsel Özellikleri ve Faydaları

Çoğunlukla kullanılan tahıllardan daha fazla protein içermektedir. Alanin, arginin, valin, fenilalanin, lösin, metionin, triptofan, alfa aminobütirik asit , izolösin, serin amino asitleri içeriği oldukça zengin ve dengelidir. Amarantın yağ asidi içeriği %47 linoleik %26 oleik ve % 19 palmitik yağ asitleridir. Yüksek seviyelerde squalen ve tokotrienol içerikleri ile LDL kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Magnezyum, fosfor ve kalsiyum mineralleri içeriği fazladır ve iyi bir lif kaynağıdır. Amarant’ın nişasta içeriği buğdaydan daha azdır ve bu önemli bir özelliktir.100 ml süte göre 100 g amarantın kalsiyum içeriği daha fazladır. Bu da amarantı iyi bir kalsiyum kaynağı olduğunu göstermektedir. Gelişim çağındaki çocuklar, süt tüketemeyen kişiler kalsiyum ihtiyaçlarını amarant tahılından sağlayabilirler.

Amarant diğer tahıllar ile kıyaslandığında (Mısır, çavdar, karabuğday, pirinç) protein içeriği daha yüksek, elzem aminoasitlerden lizin daha yüksek, karbonhidrat ve nişasta içeriği daha düşük, kalsiyum demir ve magnezyum içerikleri oldukça yüksektir.

Amarantın içeriğinde ki squalen nemlendirici ve cildi yumuşatıcı etkiye sahiptir. Bunların yanında kansere karşı koruyucu etkisi önemli bir özelliğidir. Diğer ayırıcı bir özelliği ise hipertansiyon ve riskini azaltması ve diyabet hastalarının kan şekeri düzeylerini düşürücü etkiye sahip olmasıdır. Tabiki kalsiyum içeriği ile kemik gelişimine önemli katkılar sağlamaktadır.

Gluten İçermez

Yumurta İçermez

Süt ve Kazein İçermez

Amarant ve Amarant Unu İçerikleri

Enerji ve besin öğeleri 100 g veya 100 mL için
Enerji / Energy 1661 kj / 394 kcal
Yağ / Fat 7 g
-Doymuş Yağ / of which saturated 1,5 g
Karbonhidrat / Carbohydrates 65,7 g
-Şeker / of which sugars 1,7 g
Lif / Fibre 6,7 g
Protein 13,6 g
Tuz/sodyum , Salt / sodium 4 mg
Vitamin C 4,2 mg
Vitamin E 1,2 mg
Kalsiyum, Calcium 159 mg
Magnezyum / Magnesium 248 mg
Fosfor /Phosphorus 557 mg
Bakır / Copper 0,5 mg

Satın Almak İçin Tıklayınız

TOP