FORGOT YOUR DETAILS?

Çölyak ve Glutensiz Diyet

by / Salı, 15 Mart 2016 / Published in Makaleler ( Glutensiz )

glutensiz-diyet

 

Her geçen gün farklılaşan beslenme alışkanlıklarına rağmen tahıl ve tahıl ürünleri insan beslenmesinde önemli yer tutmakta ve yerini korumaktadır. Beslenmemizde bu denli önemli olan tahıl ve tahıl ürünlerinin bazı insanlarda zaman içerisinde gastrointestinal sistem problemleri yaratmaya başladığı anlaşılmıştır. Tahıl kaynaklı hastalıklardan biri olan çölyaktır.

 

 

Çölyak; buğday, çavdar, arpa ve yulaf ürünlerinin tüketimi sonucu ortaya çıkmaktadır. Hastalığın nedenini oluşturan ana neden gluten içeren gıdaların tüketilmesi sonucu vitaminler ve mineraller başta olmak üzere vücudun ihtiyacı olan çeşitli maddelerinin emiliminde yaşanan azalmalardır. Kısa bir zaman öncesine kadar çok nadir görülen bu hastalık bu günlerde neredeyse Avrupa’da olduğu kadar Orta Doğu’da Hindistan ve Kuzey Afrika’da da görülmektedir. Bu durum da glutensiz diyetin önemini açıkça ortaya koymaktadır.

 

Glutensiz diyet nedir peki? Buğday, çavdar, yulaf ve arpadan yapılmış veya bunların karıştığı hiçbir gıdanın tüketilmemesidir. Böyle bir diyette kişi içeriğini bilmediği hiçbir gıdayı tüketmemeli restoranlarda veya dışarıda yiyeceği yemeğin güvenilir olduğundan emin olmalıdır. Diyete uyum sağlanırsa 3-4 hafta içinde hastalardaki yakınmalar, ishal ve karın ağrıları tamamen gerilemeye başlayacak ve özellikle çocuklarda belirgin olarak kilo alma başlayacaktır. Bu beslenme modelinin ömür boyu sürdürülmesi gerektiği diyete uyulmazsa yakınmaların ve şikâyetlerin yeniden başlayacağı ileride mide ve bağırsak kanserleri gibi kötü huylu hastalıklara yakalanma risklerinin artabileceği bilincinde olunmalıdır.

Tagged under: ,

Bir cevap yazın

TOP