CREATE ACCOUNT

FORGOT YOUR DETAILS?

Organik Tarım Nedir ?

by / Çarşamba, 18 Mayıs 2016 / Published in Haberler, Makaleler ( Organik )

Organik Besin

Organik besinler hiçbir zirai ilaç veya kimyasalın kullanılmadığı tarlalarda yetişmektedir. Yetiştirilmesinde ve işlenmesinde genetik mühendisliğinin rolü yoktur; yapay gübre, koruyucu, hormon, antibiyotik, renklendirici, parlatıcı gibi kimyasal maddeler kullanılmaz.

Organik Tarım

Yüksek kaliteyi hedefleyen, kaynakların en iyi şekilde kullanımına dayanan, doğal dengeyi korumayı amaçlayan bir sistemdir. Organik tarım çevre kirliliğinden şüphe duyulmayan alanlarda kontrol ve sertifikasyon kontrol kuruluşunun kararı ile yapılabilir.

Çiftçiler organik gıda ve organik tarım sertifikası alabilmek için bu yetkili kuruluşun kontrol ve denetimini kabul ederler. Bu denetimi kabul ettiklerinde organik tarımın şart ve gerekliliği olan kimyasal madde kullanmamayı kabul edecektir. Ayrıca her yıl tek tip kültür tarımı yerine uygun bir ürün ekerek çeşitlilik ilkesini kabul etmiş olacaktır. Böylelikle ekolojik dengeyi ve toprağın besin değerini zenginleştirecektir.

Neden Organik Tarım

Organik besinler, kimyasal madde içermez. Dolayısıyla çocuklarımıza pestisitlerden arınmış sağlıklı gıdalar sunmamızı sağlar. Konvensiyonel tarımda kullanılan kimyasal gübreler toprağın yapısını bozar. Sentetik tarım ilaçları ise toprağın mikroflorasının bozulmasına yararlı böcek ve solucan türlerinin ölmesine yol açar. Organik tarım ise doğal sürdürülebilir tarım olanağı sağlar ve toprak erozyonunu önler. Kimyasal madde kullanılmaması hava, su, toprak kirliliğini de azaltır. Tarım işçilerinin de kimyasal maddeye maruz kalmasını önleyerek onların da sağlığını korur. Organik tarım, ürünlerin kendilerine özgü tat ve aromalarını korur. Dış görünüşleri konvensiyonel tarım ürünleri kadar iyi olmayabilir ancak vitamin, mineral, tat ve aromaları ile raf ömürleri çok daha fazladır.

Bir cevap yazın

TOP