FORGOT YOUR DETAILS?

Kilo Yönetimi ve Çölyak Hastalığı

Kilo Yönetimi ve Çölyak Hastalığı

Ancak, bazen glutensiz diyet başladığında ve bağırsak iyileştiğinde kilo kaybı yeniden kazanılır ve kilo kazancı devam eder.

Piyasa da güvenli glutensiz ürünlerin bolluğu fazla iken birçoğu aşırı miktarda yağ, şeker ve kalori içermektedir. Çok fazla bu gıda türlerine dayalı olan bu glutensiz diyet kilo kazanımı ve ilgili sağlık problemlerine yol açar, örneğin diyabet, kalp hastalığı, bazı kanserler ve artrit.

Glutensiz diyet izlerken sağlıklı kiloda kalma için bazı yararlı ipuçları:

 1. Tabağınızın yaklaşık 1/2 si renkli sebze ile dolu olsun. Daha fazla renk daha iyidir! Bu doymanızı, düşük kalorili ve tam besinli glutensiz gıda almanızı sağlayacaktır.
 1. Ekstra tatlı ve ilave yağ alımını sınırlandırın. Tatlı olarak genellikle yağ ve şekeri yüksek olan glutensiz kurabiye veya kek yerine taze mevsimlik meyve üzerine yoğurt deneyin.
 1. Glutensiz ürün üzerindeki besin etiketini okuyun. Toplam yağdan gelen %30 kaloriden az içeren gıda ürünlerine bakın.

            (Ve kalp sağlığını geliştirin, doymuş yağ ve trans yağ alımını sınırlandırın. Yemiş, tohum, bitkisel yağ, avokado ve yağlı balıkta bulunan sağlıklı mono doymuş ve çoklu doymuş yağlar ile tatlandırın.)

 1. Yağsız et, derisiz kümes hayvanı eti, balık ve kızartılmamış diğer deniz ürünleri gibi düşük yağ protein kaynakları seçin. Glüten içermeyen diğer sağlıklı protein kaynakları (ETİKETİ OKUYUN) tofu, birçok et ikamesi, tempeh ve bakliyat içerir.
 1. Az yağlı veya yağsız süt, az yağlı peynir, düşük yağlı veya yağsız yoğurt ve şerbet veya tam yağlı dondurma yerine sorbet gibi az yağlı süt ürünü seçeneklerini seçin.
 1. Buradan çıkın ve AKTİF bir şey yapın! Fiziksel faaliyet sağlıklı vücut ağırlığı kazanmanın önemli bir parçasıdır. Günde en az 45 dakika yapabilirseniz daha fazla aktif olmayı deneyin.

Hareketli olmanız için bazı fikirler:

 • Sağlık kulübü veya jimnastiğe yazılın
 • Dans veya aerobik sınıfına girin
 • Yeni spor deneyin
 • Asansör yerine merdivenleri kullanın
 • Eğlenceli koşulara yazılın
 • Yoga veya pilates dersi alın
 • Arabanızı mağazanın en uzak yerine park edin.
 • Sabahları veya akşam yemeğinden sonra yürümeyi deneyin
 • Hareketli olmanız için bir arkadaş veya aile üyesinin size katılmasını rica edin!

TOP