FORGOT YOUR DETAILS?

Çölyak Hastalığı ile Tiroit Hastalığı İlişkisi

Araştırmacılar, otoimmün tiroit hastalıklarının çölyak hastalığı olan bireylerde genel popülasyona göre daha yaygın olduğunu bildirdiler. 

Bu ilişkinin nedenleri açık değildir, fakat bilinen gerçekler aşağıda sıralanmıştır:

Çölyak hastalığının ve tiroit hastalığının birlikte oluşması muhtemeldir çünkü her ikisi de yaygın görülen otoimmün hastalıklardır.

Çölyak hastalığının bireyleri tiroit hastalıkları gibi diğer otoimmün hastalıklara yatkın hale getirdiğine dair kanıt mevcuttur.

Tiroit hastalığının teşhisi sıklıkla çölyak hastalığından önce konulur; doktorlar tiroit hastalığını çölyak hastalığından daha fazla test ederler çünkü bu hastalık çok yaygındır.

Tiroit bezi ne yapar?

Tiroit bezi Adem elmasının hemen altına bulunan küçük bir bezdir. Bu bez, ana görevi metabolizmayı düzenlemek olan tiroit hormonlarının üretmektir. Bu hormonlar vücudumuzdaki her sistemi etkiler ve fonksiyonlarının kontrol edilmesine yardımcı olur, örneğin, sıcaklık düzenlemesi.

Tiroit Hastalığı

Eğer tiroit beziniz yeterli miktarda hormon üretimini durdurursa, tüm vücudunuzun yavaşlamasına neden olur. Buna hipotiroidi denir. Eğer tiroit beziniz fazla miktarda hormon üretirse, metabolizmanızın önemli bir şekilde hızlanmasına neden olur. Buna hipertiroidi denir. Hasmimoto ve Grave hastalığı, hipotioridi ve hipertiroidinin en yaygın iki nedenidir. (sırasıyla) Her ikisi de otoimmün hastalıktır: otoimmün hastalık, vücudunuzun bağışıklık sisteminin kendi dokularına saldırması demektir.

Grave Hastalığı

Vücudunuzun bağışıklık sistemi tiroide saldırır ve çok fazla tiroit hormonu üretmesine neden olur (hipertiroidi).

Hipertiroidi, hipotiroidi gibi yaygın değildir.

Ortak Semptomlar:

 

    Kilo Kaybı

    Hızlı nabız

    Çıkıntılı gözler

    Sıcaklık hissi

    Gerginlik

 

    Uykusuzluk

    Sinirlilik

    Kalp çarpıntıları

    İshal

    Kas güçsüzlüğü

 

Hashimoto Hastalığı (Kronik Lenfosit Tiroit İltihabı Olarak Da Bilinir)

Vücudunuzun bağışıklık sistemi tiroide saldırır ve  tiroit hormonu üretiminin yavaşlamasına neden olur (hipotiroidi).

Hipotiroidi olup, vücudunuz hamilelik sonrası veya travmatik hastalık gibi aşırı strese maruz kalana kadar semptomlarını hissetmeyebilirsiniz.

Semptomları çok kurnaz olabilir ve spesifik olmayabilir, diğer hastalıkları taklit edebilir, bu durumda aşağıdaki semptomlardan herhangi birini hissederseniz mutlaka TSH tiroit testi yaptırınız:

 

    Yorgunluk

    Kilo alma

    Kuru cilt

Sıklıkla üşüme hissi ve düşük vücut sıcaklığı

    Kalın, kuru saç veya saç kaybı

    Boyunda büyümüş tiroit bezi

    Yüksek kolesterol

    Baş dönmesi

 

    Depresyon

    Kas krampları

    Kabızlık

Azalmış konsantrasyon veya hafızada güçlük

    Yavaşlamış kalp atışları

    Sararmış cilt

    Bulantı

    Kordinasyon eksikliği

 

Tiroit Fonksiyonlarının Test Edilmesi

Kişilerin TSH (tiroit düzenleyici hormon) düzeylerini yılda bir kere kontrol ettirmeleri önerilmektedir. Tiroit fonksiyonunun araştırılması için mevcut en iyi tarama testidir. Hastanın sonuçları alındıktan sonra, doktorlar hastalığın otoimmün olup olmadığını belirlemek için daha spesifik tiroit testlerin yapılmasını isteyebilirler. Kökeni.

Eğer kişiye hipotiroidi tanısı konmuşsa, doktor tiroit hormonu yenileme tedavisi verecektir. Hormon yenileme tedavisinin farklı etkinlikleri mevcuttur, bu yüzden en uygun dozun belirlenmesi biraz zaman alabilir.

Hipertiroidi tedavisi daha karışıktır. Genellikle hipertiroidi ilaçlarla tedavi edilir, fakat durum inatçı ise radyoaktif iyot tedavisi veya ameliyat gerekebilir.

Eğer herhangi bir tiroit hormonu tedavisine olumlu yanıt vermiyorsanız, doktorunuzla çölyak hastalığı testi için görüşün, ilacın emiliminde bozukluk yaşıyor olabilirsiniz.

Hipotiroidi ve Gluten İçermeyen Diyet (GF)

Çölyak hastalığı olan bazı bireyler, belirli bir süre gluten içermeyen diyet uyguladıktan sonra, daha az tiroit hormonu yenileme tedavisine ihtiyaç duyduklarını bildirmişlerdir.

Bunun nedeni nedir? Gluten içermeyen diyetin ince bağırsakların iyileşmesine olanak sağlaması bunun ilk nedenidir, ve böylece tiroit ilaçları daha iyi emilebilir. Gluten içermeyen diyet ayrıca daha az iltihaplı cevaba neden olur ve tiroit bezinin iltihabını azaltır.

TOP