FORGOT YOUR DETAILS?

Dermatitis Herpetiformis

Dermatitis herpetiformisle ilgili bilmeniz gerekenler

Dermatitis Herpetiformis (DH), ciltte sulu, kaşıntılı kabarcıklar çıkmasına sebep olan kronik bir hastalıktır. Glüten (buğday, çavdar ve arpada bulunan bir protein) sindirimi, cildin üst katmanı altındaki lgA antikorları biriktiren bir bağışıklık sistemi tepkisini tetikler. IgA antikorları, hem etkilenmiş hem de etkilenmemiş ciltte bulunur. DH, glüten intoleransıyla alakalı, kalıtsal bir otoimmün hastalığıdır.
DH hastasıysanız ve glütensiz beslenmiyorsanız, çölyak hastalığına bağlı bağırsak zedelenmesi yaşayabilirsiniz. DH’de, temel lezyon, ince bağırsakta değil, cilttedir. İnce bağırsaktaki zedelenme derecesi, çölyak hastalığına kıyasla genellikle daha az şiddetli ya da düzensizdir. İki hastalık da daimidir ve semptomlar/hasar, glüten tüketiminden sonra görülür.

Semptomlar
lgA birikimi, ağrılı, kaşıntılı kızarıklıkla sonuçlanır ve (düğüm hastalığı başlangıcı gibi) kırmızı, cilt soyulmalarına dek ilerleyip, küçük, sulu kabarcıklar oluşturabilir. İsilikler şiddetli kaşınır ve yanara ve kaşıma dürtüsü çok yoğundur.

Kaşıma, isilikleri daha da kötüleştirecektir. İsilikler genelde basınç noktalarında, yani dirsek etrafında, dizlerin önünde, kalçada, sırtta, omuzlarda, yüzde ve kafa derisinde ortaya çıkar ancak her yerde de çıkabilir. İsilikler genelde çift yönlüdür, vücudun iki yanında da çıkar. Teşhis edilen hastaların yüzde altmışı erkektir ve genellikle 15 ila 40’lı yaşlarda görülür.

Teşhis
İsiliklerin DH olduğu teşhis edilirse, dermatoloğunuz, isiliğin yanındaki yarasız ciltten küçük bir biyopsi alacaktır. lgA birikmişse, DH teşhisi onaylanır.

Tedavi
Tek tedavi hayat boyu kati glütensiz beslenmedir. Bu, beslenmenizden buğday, arpa, çavdar ve bu tahıllarla yapılan gıdaları çıkarmanızı gerektirir. Cildin altındaki lgA birikiminin tamamen temizlenmesi iki yıl ya da daha uzun sürebilir. Dapsone adlı bir ilaç da yazılabilir. Bu ilacı kullanıyorsanız, doktorunuzla düzenli takipte olmalısınız. Dapsone isilikleri iyileştirir ama DH’yi tedavi etmez. Kullanmaya başlamadan önce ilacın potansiyel yan etkilerini doktorunuza danışın. Hedefiniz, beslenmenizin DH’yi kontrol etmesi için mümkün olan en kısa sürede en az dozda ilaç almak olmalıdır.

Beslenme
Glütensiz beslenme (GF), hayat boyu sürer ve DH ile düzgün teşhis yapılmadan önce başlanmamalıdır. Tüm testler tamamlanmadan evvel, beslenmeye başlanması tavsiye edilmez ve bu teşhisi zorlaştırır. Kişi belirli bir süredir glütensiz besleniyorsa, DH doğrulama testi negatif çıkabilir. Geçerli bir teşhis yapılabilmesi için glütenin test yapılmadan önce birkaç hafta yenmesi gerekir. Dermatitis herpetiformis kalıtsal bir otoimmün sindirim hastalığıdır ve DH’nin teşhis edilmesi ailenin gelecek nesillerinin bu riskin farkında olmasına yardım eder. Beslenmeyle ilgili daha fazla bilgi ve detay için Hızlı Çölyak Hastalığı Beslenme Kılavuzunu edinmek üzere GIG ile irtibata geçiniz.

Prognoz
Kati bir glütensiz beslenme takip edildiği müddetçe genelde mükemmeldir. Beslenmeye devam ettikçe isiliklerin şiddeti ve sıklığı azalacaktır. Bazılarında iyot ve güneş isilikleri tetikleyebilir. Ancak iyot gerekli bir besindir ve doktor denetimi dışında beslenmeden çıkarılmamalıdır.

TOP