FORGOT YOUR DETAILS?

GLUTENSİZ DİYETE LİF İLAVESİ

Lif sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır. Yeterli lif alma kolesterolü düşürmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir ve sağlıklı bir gastrointestinal sistem korumak için önemlidir. Yüksek lifli diyetlerin düşük vücut ağırlıkları ile bağlantısı vardır.

  • Lif sadece bitkisel bazlı gıdalarda bulunur. Lif vücut tarafından sindirilemeyen ya da emilemeyen bitki bazlı gıdalara karşılık gelmektedir. Lifin iki kategorisi vardır: çözünmeyen ve çözünen. Farklı gıdalar bir veya başka tür lif içermesine rağmen, çoğu bitki bazlı gıdalar her ikisinin bir karışımını içerir. Diyete çeşitli lif kaynaklarını dahil etmek önemlidir.
  • Çözünmez lif: Dışkı kitlesini arttıran ve bağırsak düzenini arttıran bu lifler mide-bağırsak kanalından geçtiğinden suyu emerler. Çözünmeyen lif kaynağı örnekleri bitkiler ve glütensiz tam tahılları içerir.
  • Çözünen lifler: Bu lifler kolesterol seviyelerini azaltmaya katılan jel benzeri madde oluşturmak için suda çözünmektedir. Bakliyatlar ve meyveler çözünür lif kaynağı örneklerindendir.
  • Glütensiz Lif Kaynakları ; Horozibiği, Esmer pirinç, Karabuğday, Nohut, Keten, Garfava, Kinoa,Soya, glutensiz Yulaf

Glutensiz Diyet için LİF İLAVESİ İPUÇLARI

  • Lifi yavaşça ilave edin: Çok hızlı lif ilave etme artan şişkinlik, gaz ve karın ağrılarına neden olabilir. Birkaç gün boyunca bir ekstra servis günde bir lif açısından zengin gıda ilave edin, ardından amaca ulaşana kadar aynı şekilde bir servis daha ilave edin.
  • Bol su için: Uygun sıvı olmadan kabız olabilirsiniz veya dışkınız çok katı olabilir. günde en az altı ila sekiz bardak su için.
  • Egzersiz: Günlük egzersiz – uygun lif alımı ile birlikte – mide-bağırsak kanalının daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Günlük yürüyüş çok yardımcıdır.
  • Daha fazla taze meyve ve sebze yiyin: Taze sebze ve meyve diyete lif eklemenin kolay yoludur. Diğer bir yolu da lifi kırık bezelye veya mercimek gibi bakliyatlardan almaktır (böbrek benzeri bakliyatlar, nohut ve lima fasulyesi). Fırında glütensiz gıdalar pişirmeyi deneyin veya yemeğin yanında tohumları kullanın.
Glutensiz Lif Kaynakları
Glutensiz Un(1fincan) Gram Lif Glutensiz Tahıl (1c pişmiş) Gram Lif
Horozibiği 12 Horozibiği 5
Esmer pirinç 7 Esmer pirinç 4
Karabuğday 12 Karabuğday 5
Nohut 10 Kabuksuz tahıl 5
Keten 32 Mısır unu 2
Garfava 24 Darı 5
Kinoa 8 Kinoa 3
Soya 8 Yabani pirinç 4
Glutensiz Yulaf 12 Glutensiz Yulaf ezmesi

 

 

TOP