FORGOT YOUR DETAILS?

Glutensiz Diyette Besin Takviyesi

Glutensiz diyet izleyen kişiler besin eksikliklerine hassastır. Çölyak hastalığı olanlarda glüten ince bağırsağa zarar verir, besinlerin malabzorpsiyonuna yol açar. Bağırsağın iyileşme olanağı olana kadar bu eksikliklere neden olabilir. Ayrıca, bağırsak iyileştikten sonra besin eksiklikleri glüten içeren eşlerinin aksine birçok işlenmiş glütensiz tahıl ürünü vitamin ve mineral ile zenginleştirilmediğinden meydana gelebilir. Bu besinlerin uygun olmayan tüketimi kişilere artan riskte osteoporoz, kalp hastalığı, kanser, nörolojik azalma ve diğer kronik hastalıklar meydana getirebilir. Glütensiz diyete birçok besinsel yoğun gıda eklemek önemlidir: tam tahıl (örn. kinoa, glütensiz yulaf, tef), sebzeler, fasulye, meyveler, et ve süt ürünleri. Bazı zamanlar takviye de ilave etmek gerekebilir. Bu diyetisyen ve/veya doktor ile ele alınmalıdır.

Takviye Nasıl Seçilir ?
• Takviye sağlıklı değişken diyetin yerini almamalıdır fakat doğru takviye sadece diyet ile ihtiyaç duyulan besinleri alamayan kişilerin besin durumunu geliştirmeye yardımcı olabilir. Takviye alıp almamaya karar verme ve hangisinin iyi olduğu kafa karıştırıcıdır. Bu nedenle hangi besinlerin eksik olduğunu ve benzersiz besin durumunuzu belirlemeye yardımcı doktor ve/veya diyetisyene danışın.

Doktorum ile ne konuşmalıyım?
• Takviyeye ihtiyacım var mı?
• Diyetimde hangi besinler eksik?
• Diğer ilaçlar ile aynı anda takviye alabilir miyim?
• Takviyelerim aldığım bir ilaç ile etkileşim yapıyor mu?

Diğer ipuçları

Hap şeklindeki takviyelerin bazılarını sindirmek zordur; sıvı formdaki takviyeler besin emilimini kolaylaştırır ve faydaları maksimum yapar.

Takviyeler sağlıklı değişken diyet için ikame değildir.

Belirli üst seviyeleri aşan vitamin ve mineral dozları zararlı olabilir. Besin üst limiti aştığınızdan şüpheleniyorsanız önerilen alıma dair daha fazla bilgi için Diyet Takviyesi Besin Önerileri Bürosunu ziyaret edin ve doktorunuza danışın.

Doktor randevunuza gelirken takviye veya diğer ilaçları beraberinizde getirin.

image005 image007

TOP