FORGOT YOUR DETAILS?

Glutensiz Gıda Hazırlığında Kontaminasyon (Bulaşma)

Hem glutensiz hem de gluten içeren gıdalar için ekipmanı temizlemede zorlanma ana kontaminasyon kaynağıdır.  Tost cihazları, süzgeç ve ün elekleri paylaşılmamalıdır. Bol yağda pişirilen gıdaların unlu ürün pişirmede kullanılması sakınılmalıdır. Paylaşılan kaplarda ayrı ürünler kontaminasyon kaynağıdır. Kişi tatlandırıcı olarak hardal, mayonez, reçel, yerfıstığı ezmesi veya margarini kullanırsa tatlandırıcı kırıntılara bulaşabilir ve gluten tolere etmeyen kişilerin tüketimi için güvenli olmayabilir.  Çapraz kontaminasyonu önlemek için sıkma kaplarında tatlandırıcı kullanmayın.

Buğday ununun fırınlarda veya evde hava ile taşınan ürünler ile kontamine olması ve açık hazırlama yüzeylerinde, mutfak aletlerinde veya kapalı olmayan glutensiz ürünler kontamine olması mümkündür.  

Tüm olumsuz reaksiyonlar gluten tüketimi nedeniyle değildir Diğer gıdalara aşırı duyarlılık, gıda hassasiyetleri veya gıda alerjileri ve hatta mide gribi glutene maruz kalan glutensiz tüketiciler ile deneyimleyene benzer semptom nedeni olabilir. gluten ile ilgili rahatsızlıkları yeni tanılanmış kişilerin belirli gıdaları sindirmesinde sorun olabilir, özellikle yağlı olanlar ince bağırsak iyileşene kadar ve normalde besinleri emene kadar sorun yaratabilir.  Süt ürünlerinin yemeye devam edilmesi yararlı olabilir. Etiketi okuyun ve vücudunuzu dinleyin. Glutensiz diyet ve olumsuz gıda tepkimelerinde bilgi sahibi olan kayıtlı diyetisyene danışın. 

Tutum her şeydir!

Herhangi bir yeni şey gibi glutensiz diyeti ayarlamak zaman almaktadır. Eski gıda alışkanlıklarını bırakmak zor olabilir. bunun yerine, yiyebileceğiniz gıdalara odaklanın! Taze meyve ve sebzeler lezzetli ve sağlıklıdır. Taze kümes hayvanları eti, balık, et, bakliyat protein sağlar ve glutensizdir. Yaygın olarak buğday ile yapılan gıdalar için birçok süt ürünü ikamesi sağlıklı gıdalarda yaygın olarak mevcut olabilir ve glutensiz gıda üreticileri ve internet sitesinden bakılabilir. 

Son birkaç yıl boyunca glutensiz gıda pazarları önemli üreticilerden yüzlerce ürünlerden seçilebilir.

Kahvaltı için tahıl gevrekleri ve glutensiz waffle; öğlen glutensiz ekmek içeren sandviç; akşam yemeği için pirinç, mısır ve kinoa makarnası yiyin. Yağsız et ve protein, taze sebze ve meyve ilave edin! Yeni yeme şekli çok tatmin edici ve lezzetli olabilir!

TOP