FORGOT YOUR DETAILS?

GLUTENSİZ TAHILLAR

GLUTENSİZ TAHILLAR

Glutensiz diyet buğday, arpa, çavdar gibi tahıllar ve kavuzlu buğday gibi bu tahılların tüm çeşitleri ve melezlerinden sakınmayı gerektirir. Ancak, kullanılabilecek birçok mükemmel glutensiz tam tahıl bulunmaktadır. Bu tahılları ilave etme diyetinizde eksik olan besinlerin ilavesini sağlar. Aşağıda denemeniz için birkaç tane belirtilmiştir.

• Amaranth
Azteklerin kutsal gıdası olan amaranth protein, kalsiyum, demir ve lifçe yüksektir. Pişirmeden önce bu ince tahılı kavurma gevrek tadın olmasını sağlar.
DENEYİN: Çorbalara kıvam arttırıcı olarak ilave edilir veya yemişler ile pişirilerek servis yapılır.

• Esmer pirinç
Pirincin bir sürü çeşidi vardır: Kısa taneli, uzun taneli, yasemin ve basmati sadece bir kaçıdır. Uzun taneli pirinç kabarma eğiliminde iken kısa taneli pirinç yapışkandır. Esmer buğday tüm tahıllarda B vitamince en yüksek değere sahiptir.
DENEYİN: Kalan pirinçleri soğuk salatalara ilave edin.

• Karabuğday
Adına rağmen, karabuğday rhubarb ailesinden glutensiz bitkidir. Bu tahıl kasha adıyla kavrularak satılabilir. Karabuğday B vitamini, lif, demir, magnezyum, fosfor ve çinkoca zengindir.
DENEYİN: Karabuğday unu mükemmel krepler yapmakta kullanılabilir.

• Mısır unu, Mısır irmiği, Kaba öğütülmüş mısır
Mısır irmiği ya nemlendirilerek lapa şeklinde ya da elma dilim patatesler ile servis yapılabilir. Kaba öğütülmüş mısır tahıl ruşeymi ve kepeğinin uzaklaştırılması ile elde edilir. Mısır kompleks karbonhidrat, B vitamini ve demirce zengin kaynaktır.
DENEYİN: Pişmiş Mısır İrmiği pizza hamuru için büyük alternatiftir – sebze, domates sosu ilave edin ve pişirin.

• Darı
Kuş yemi olarak da bilinen darı çok yönlü besince yoğun tahıldır. Darı B vitamini, fosfor ve magnezyumca zengindir ve mısır ve pirince göre proteince daha zengindir.
DENEYİN: Şeftali üzerine sıcak kahvaltılık tahıl olarak.

• Kinoa
Teknik olarak çim olan kinoa ıspanak ile bağlantılıdır. Kinoa Güney Amerika da yetişir ve çeşitli renkte türleri bulunur. Kinoa protein, lif, vitamin E, magnezyum, demir, fosfor, bakır ve çinkoca zengindir.
DENEYİN: Kinoayı mısır, domates, dolmalık biber ve fasulye ile geleneksel salatalarda servis edin.

• Sorgum
Diğer tahılların aksine sorgum yabanmersininde de bulunan güçlü bir antioksidan olan yüksek miktarda antisiyonin içerir. Bu tahıl ayrıca iyi bir lif, B vitamini, demir ve potasyum kaynağıdır.
DENEYİN: Sorgum unu pişirmede birçok diğer glutensiz un ile iyi karışır.

• Tef
Tatlı bir tadı olan ince tahıldır. Tef protein, kalsiyum, demir, bakır ve çinkoca zengindir. Tef geleneksel olarak un olarak kullanılır fakat tam olarak pişirilebilir ve yan yiyecek olarak kullanılabilir.
DENEYİN: Tef ocak üzerinde pişirilebilir ve sıcak kahvaltılık tahıl veya baharatlandırılmış yan yiyecek olarak kullanılabilir.

TOP