FORGOT YOUR DETAILS?

Kalp Sağlıklı Diyeti & Çölyak Hastalığı

Glutensiz diyet temelini öğrendiğinizde sağlığınızı etkileyen diyetin diğer yanlarını ele alma vakti gelmiştir. Glutensiz diyetiniz kalbinize sağlıklı mı? Kalp hastalığı Amerika Birleşik Devletlerinde bir numaralı ölüm sebebidir. Glutensiz diyeti kalbe dost yapmak için riskleri nasıl azaltacağınızı öğrenin.

Bazı Glutensiz ambalajlı gıdalar yağ, şeker, tuz ve kalori bakımından zengindir. Ara sıra bunları tüketmek iyiyse de bu gıdaları aşırı tüketmek kilo alımı, yüksek kolesterol ve yüksek kan basıncına ve de kalp hastalığına neden olabilir.

Glutensiz yaşam tarzına kalbe dost diyet uygulayın

Yağ
Yağ işin içine girince tür ve miktarı önemlidir. Doymuş ve trans yağ kan kolesterolünü arttırır ve sınırlı olmalıdır. Doymuş yağ oda sıcaklığında katıdır ve çoğunlukla et, derili kümes hayvanı eti, tam yağlı süt, çok yağlı süt ürünleri ve hatta Hindistan cevizi sütünde bulunur. Trans yağ kraker, kurabiye, yumuşak margarin ve katı yağ gibi birçok işlenmiş gıdada bulunabilir. Kullanılacak en iyi yağ doymamıştır (hem çoklu doymamış hem de tekli doymamış). Bunlar oda sıcaklığında sıvıdır ve bitkisel yağ, yemiş, tohum, avokado ve yağlı balık (somon, ringa balığı, alabalık) gibi gıdalar içerir.

Şeker
Kilo kazanımına katkıda bulunan birçok fazla ve boş kalori sağlar dolayısıyla kişilere artan kardiyovasküler hastalık riski getirir. Şeker alımını minimumda tutun. Şeker ve tatlı yerine daha doğal şekerler ve meyve tüketin.

Sodyum
Tadı güzelleştirmek ve ürünü korumak için bazı Glutensiz gıda ve de GF olmayan gıdalar ekstra tuz ile ambalajlanmaktadır. Birçok Amerikalı vücudun ihtiyacı olana göre daha fazla sodyum alır. Bu kan basıncı seviyesini arttırır ve kalp hastalığı ile daha fazla komplikasyonlara sebep olur.

Lif
Çözünen liflere odaklanın. Bu bağırsaklardaki kolesterol emilimini bloke etmeye yardımcı maddeler oluşmasını sağlar. Diyet lifi vücuttan salgılanan kolesterol ile bağlayıcıdır. İyi Glutensiz lif kaynakları taze meyve, sebze, bakliyat ve tam tahıl içerir.

Bitki Stanolleri/Steroller
Bitki stanolleri ve sterolleri sindirim sisteminden kolesterol emilimini inhibe ederek LDL kolesterolü (kötü tür) azaltmakta kullanılabilir. Eklenen stanol ve steroller içeren ürünler artık ticari olarak mevcuttur ve genellikle GF yaşam tarzına uygundur. Ancak, “Glutensiz” olarak etiketlenmesi gerekli olmayan tüm gıdalar ile etiketi kontrol ettiğinizden emin olun.

TOP