FORGOT YOUR DETAILS?

Tam Tahıl

Bir tahılı “tam tahıl” yapan nedir?

Tam tahıl tahılın tüm üç ana kısmını içeren tahıldır (endosperm, kepek ve tohum). Tam tahıl rafine edilmemiştir ve önemli bileşenleri soyulmamıştır. Kepek veya tahılın dış koruyucu tabakası lif ve çok miktarda B vitamini içerir. Çekirdek tohumun embriyosudur ve doymamış yağ, vitamin E, protein, mineral ve B vitamini içerir. Son olarak endosperm birçok karbonhidrat ve B vitamini içerir.

Tam tahıllar neden sağlığa faydalıdırlar?

Birçok ruşeym ve kepek tahılların rafine edilmesi ve öğütülmesi esnasında ortadan kaldırılacağından liflerin çoğu, mineral ve vitaminler kaybolmaktadır. Tam tahıllar tahılın tüm üç kısmında doğal olarak bulunan besinler içerir. Tam tahılları bu değerli besinlerden yararlanacak şekilde tüketilmesi önemlidir.

Glutensiz yaşam tarzında neden tam tahıllar önemlidir?

Çölyak hastalığı olan kişiler manav dükkanlarındaki özel glutensiz ürünler bulunabilir. Ancak bu ürünlerin çoğu mısır nişastası, patates nişastası, tapioca nişastası ve/veya beyaz pirinç ununa dayalıdır. Bunların besin içeriği tam tahıl ile yapılanlara göre önemli ölçüde daha düşüktür. Bu sebeple glutensiz yaşam tarzı olan kişiler lif, mineral ve vitaminin uygun alımını sağlamak için tam tahıllar ile birlikte kullanılmalıdır.

Tam tahılları nasıl hazırlarım?

Tam tahılları pişirme tahılları soğuk suda yılama, uygun miktarda su (veya et suyu, meyve suyu veya süt) ilave etme, karışımı kaynatma ve belirli bir miktar üzerini örterek kaynatmayı içerir. Bu faktörler tahıl türü ve kullanılan reçete ile değişiklik gösterir. Fakat birçok tahıl için tahıla ortalama 2:1 oranında sıvı ilave edilerek deney yapabilirsiniz ve kıvam alana kadar pişirebilirsiniz. Sıvı tamamen emilirse ve tahıl kıvamlı hale gelemezse emilene kadar kademeli olarak az miktarda sıvı ilave edin.

Tam tahılı nasıl saklarım?

Tam tahılların rafine edilen tahıllara göre daha kısa raf ömrü bulunmaktadır. Hava geçirmez kaplarda saklamak en iyisidir. Serin, karanlık ve kuru ortamlarda saklamak en iyisidir. Birçok tahıl belirli koşullar altında en fazla bir yıl oda sıcaklığında saklanabilir. Darı ve yulaf en iyi 2-3 ay içerisinde kullanılabilir. Tam tahıl unu buzdolabında en fazla 6 ay veya derin dondurucu en fazla 1 yıl saklanabilir.

TOP