FORGOT YOUR DETAILS?

Vejetaryen Diyeti & Çölyak Hastalığı

Vejetaryen olmak ve glutensiz yaşam tarzını takip etmek zordur. Ancak, mümkündür! Çeşitli birey gıda tercihleri ve de diyet kısıtlaması derecesine dayalı olarak çölyak hastalığı olan kişilerin özellikle belirli bileşen alımını sağlamak için ek takviyeli gıda veya takviye kullanması gereklidir.

vitamin B12, vitamin D, demir ve çinko.

Vejetaryen ve Glutensiz Diyetlerde Kısıtlı Gıdalar (& Bileşenleri)

Diyet türü Kısıtlı Gıdalar İlgili Bileşen
Vejetaryen (lacto-ovo) Et, kümes hayvanları, balık / deniz ürünleri Demir, Çinko, Omega 3 yağ asitleri, protein
Lakto-vejetaryen Et, kümes hayvanları, balık / deniz ürünleri, yumurta Demir, Çinko, Omega 3 yağ asitleri, protein
Ovo-vejetaryen Et, kümes hayvanları, balık / deniz ürünleri, süt ürünleri Kalsiyum, Demir, Çinko, Vitamin B12, Vitamin D, Omega 3 yağ asitleri, protein
Vegan Et, kümes hayvanları, balık / deniz ürünleri, yumurta süt ürünleri içeren tüm hayvansal ürünler Kalsiyum, Demir, Çinko, Vitamin B12, Vitamin D, Omega 3 yağ asitleri, protein
Glütensiz Buğday, çavdar, arpa ve bunların türevleri. Çoğu zaman yulaf. B vitamini, Demir, Lif

 

 

Biliyor musunuz…?

-Amaranth, karabuğday, darı, kinoa, sorgum, tef ve yabani pirinç dahil birçok tahıl buğdaya göre yüksek seviyede protein içerir.

-Kinoa, özellikle tam tahıl olarak kullanılan komple proteindir.

-Kinoa, tef, keten tohumu, badem, fındık, fava fasülyesi ve garbonzo fasulyesi gibi glütensiz tam tahıl unları oldukça besleyicidir ve vegi diyeti için demir, kalsiyum ve B vitamini ek kaynağı sağlamakta kullanılabilir.

-Soya fasulyesi doğal olarak glütensiz ve yüksek kaliteli protein kaynağı olan leziz yüksek çok yönlü gıdadır.

-İşlenmiş soya ürünleri (ve diğer “et alternatifleri”) genellikle glutensizdir fakat ETİKETİ OKUYUN VE GÜVENLİĞİNİZ İÇİN ÜRETİCİ İLE İRTİBAT KURUN.

-D vitamini ve kalsiyum malabzorpsiyonu gelişmiş ve tedavi edilmemiş çölyak hastalarında yaygındır dolayısıyla kemik hastalığına neden olur (osteopeni, osteoporoz, osteomalasi). Veganların özellikle bu besinleri yeterli seviyede dahil etmeye dikkat etmesi gereklidir.

– Sütten gelmeyen kalsiyum kaynakları: yapraklı yeşiller (ıspanak ve pazı hariç), kalsiyum-set tofu, yemiş, tohum ve belirli GF tahılları.

-Vejetaryen, glutensiz diyet tipik diyetlerde önemli demir kaynaklarının pek çoğunu elimine eder. Bu sebeple takviye gerekli olabilir.

-Çinko abzorpsiyon hayvan proteinlerince geliştirilir ve bu nedenle genellikle vejetaryenlerce takviye şeklinde gereklidir. Bu besin yabani pirinç, tef, balkabağı/kabak tohumları ve Etiyopya fasulyesi gibi bazı vejetaryen glutensiz ürünlerinde yüksektir.

– Bitkisel gıdalar meyve, sebze, bakliyat ve glutensiz tam tahılları dahil yüksek miktarda diyet lifi içerir.

TOP