CREATE ACCOUNT

FORGOT YOUR DETAILS?

Yemek Tarifleri

glutensiz-hamurSchär’in un çeşitleri ile glutensiz yiyecekler pişirmek hem çok kolay hem de çok eğlenceli. Glutensiz pişirmeyle ilgili birkaç basit adımı takip ederek, en iyi sonuçlara zahmetsizce ulaşabilirsiniz. Üstelik pişirdikleriniz, en az geleneksel unlarla yapılanlar kadar lezzetli olacaktır. Schär’in Mix it! Universal, Mix Pan (Ekmek Karışımı) (Mix B), Mix Pâtisserie (Pasta Karışımı) (Mix C) ve Farina gibi un çeşitleri, her türlü glutensiz tarife uygundur. Üstelik başarılı olmak için çok fazla pişirme tecrübesine sahip olmanıza da gerek yok! Schär unlarının paketleme ve ürün etiketlemesi, tarifiniz için doğru ürünü seçmenize yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Denenmiş ve test edilmiş tarifler kullanılarak hazırlanmış olan tüm un karışımlarımız, saf, güvenilir ve laktozsuzdur ve Schär’den beklediğiniz yüksek kalite standartlarını karşılamaktadır. Yemek tariflerini ve ipuçlarını uygulamaktan zevk alacağınızı umuyoruz.

İpuçları ve Püf Noktaları

Hazırlıklara başlamadan önce glütensiz tarifin tamamını dikkatlice okumalı ve tüm malzemeleri ölçerek hazırlamalısınız. Böylece, her şeye kolayca ulaşabilir ve tüm dikkatinizi tarife verebilirsiniz. Ayrıca kase, kaşık, kalıp, karıştırıcı gibi mutfak eşyalarının ve ihtiyaç duyabileceğiniz tüm elektrikli cihazların elinizin altında olduğuna emin olun. Kullandığınız malzemeler her zaman oda sıcaklığında olsun ve toz halindeki malzemeleri (un, kuru maya vb.) kullanmadan önce eleyin.

Glutensiz pişirme ! Glutensiz un, normal unlardan farklı özelliklere sahiptir; dolayısıyla farklı miktarlarda malzemeler bulunan özel tarifler gerekir.

_  Çalışma tezgahınızı iyice temizleyin.

_  Sadece tarifteki un türünü ve malzeme miktarlarını kullanın.

_  Glutensiz hamur, gluten içeren hamura kıyasla daha fazla su gerektirir. Glutensiz tarifteki talimatları aynen uygulayın.

_  Glutensiz hamur, normal hamura kıyasla ele ve aletlere daha fazla yapışır. Bu nedenle, kek kalıplarını her zaman pişirme kağıdı ile kaplamanızı ve hamurla çalışırken ellerinizi yağlamanızı veya unlamanızı öneririz. Tart hamuru gibi hamurlarla çalışırken, hamurun iki kat pişirme kağıdı arasında açılması önerilir.

Fırının kullanılması

_  Fanlı fırınlar bisküvi pişirmek için uygundur (birden fazla rafta bile) ancak glütensiz ekmek pişirmek için pek iyi değildir. Bunun sebebi, mayalı hamuru- nun daha çabuk kurumasıdır.

_  Gerekli sıcaklığa ulaşması için kullanmaya başlamadan önce fırını çalıştırın.

_  Eğer mümkünse, pişirme işleminin ilk 15 – 20 dakikası boyunca fırın kapağını açmayın.

glutensiz-mayaMaya Hakkında Herşey

Pişirilen glutensiz yiyeceklerin “kabarmasını“ sağlayan malzemedir. Maya, ekmek yapımındaki en önemli malzemedir. Hamurun kabarmasını, gözenekli ve esnek hale gelmesini sağlar. Tarifiniz için kuru veya yaş maya kullanabilirsiniz. Ancak, farklı yöntemler izlemeniz gerekir. Kuru maya, unun içine doğrudan, tarifteki diğer malzemelerle birlikte karıştırılabilir. Öte yandan yaş maya, glütensiz una karıştırılmadan önce su veya süt içinde eritilmelidir. Hamurun içine eklediğiniz sıvının ılık olduğuna ancak 40 °C’den daha sıcak olmadığına ve şeker veya yağı hamura karıştırmadan önce yaş mayanın tamamen eridiğine emin olun. Çünkü bu malzemelerle katı haldeyken temas ederse yaş mayanın etkisi azalır. Hamurun kabarması öncelikle sıcaklıktan etkilenir. En iyi sonuç için hamur oda sıcaklığında kabarmalıdır.

Başlangıç hamuru

Glutensiz tarifiniz için yaş maya kul- lanmak isterseniz, bir başlangıç hamuru hazırlayarak mayalı hamurun daha iyi kabarmasını garanti edebilirsiniz. Bunun için mayayı (suda veya sütte eritilmiş) yalnızca un ile karıştırın ve mayalanmanın ilk aşamasından sonra yalnızca hamuru yoğunlaştıran yağlı malzemeleri ekleyin. Bu, mayanın mümkün olduğunca fazla çoğalması ve hamurun gözenekli, esnek ve kabarık olması anlamına gelir.

PASTA YAPIMINDA TEMEL KURALLAR

             Pasta hamurları fırının içinde mayalanan hamurlar olduğundan, kabartıcı veya kar haline getirilmiş yumurta beyazı ile yukarı doğru kabarmaları için aşağıdan gelen sıcaklığa ihtiyaçları vardir.

Bir pasta tarifini uygulamaya başladığımızda, bütün malzemelerin oda sıcaklığında ve dikkatlice ölçülüp tartılmış olmasına dikkat etmeliyiz. Bunun için elimizin altında bir mutfak tartısının olması çok gereklidir. Tarifte verilen ölçüleri tam uygulamak, elde edeceğimiz sonuçları çok etkilemektedir.

Kullanacağımız unlar elenip havalandırıldıktan sonra seçtiğimiz kabartıcı ile karıştırılmalıdır.

****Glutensiz Unlar ****

Tatlılar için pasta yapımına özel hazırlanmış unlar kullanmalıyız (ekmek için olan unlarla karıştırmayınız).

* Schar markasının Mix C veya Mix B unları herhangi bir tarifteki un miktarı ile eşit olarak değiştirilebilir. (Bu unları, içinde kabartıcı maddeler bulunan ve bu yüzden ilave kabartıcı karıştırmayınız lütfen. )

 

****Kabartıcılar****

            Kabartıcı olarak kimyasal kabartma tozları veya limon suyu-karbonat karışımı kullanılabilir.

Önemli: Pasta yapımında kullanılan kabartma tozları ile ekmek yapımında kullanılan kuru mayayı karıştırmayınız.

Glutensiz pasta yapımında kullanacagımız kabartma tozlarını alırken çok dikkatli olmalıyız. Kabartma tozlarında içerik olarak nişasta bulunmaktadır. Dolayısı ile ancak glutensiz nişasta kullanan markalar kullanılabilir.

Eğer kabartma tozumuz yoksa 1 silme kahve kaşığı karbonatı yarım limon suyu ile karıştırarak da kullanmak mümkündür.

****Pişirme****

Her fırının pişirme usulü farklıdır. Aynı tarif bir fırından mükemmel çıktığı gibi diğerinde berbat olabilir. Bunun için fırınımızı tanımak çok önemlidir.

** HER ZAMAN, hamuru koymadan, fırınımız önceden ısıtılmış olmalıdır (alt ve üst fırın aynı anda çalıştılmalı. Eğer bu opsiyonlar yoksa havalandırma açık olmalı). Bu yüzden tarifi yapmaya başlarken öncelikle fırını çalıştırmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

Hamuru fırına koyduğumuzda SADECE alt fırın açık kalmalıdır.

Bir cevap yazın

YEMEK TARİFLERİ

Glutensiz Donut

Glutensiz Profiterol

Glutensiz Çatal

Glutensiz Dünyam

Mix it ! Universal

MALZEMELER: 500 g Schär “mix it! universal”, 2 yemek kaşığı bitkisel yağ, 450 ml ılık su, 1 - 2 çay kaşığı şeker, 7 g kuru maya, 1 çay kaşığı tuz, ekmeğin üzerine serpmek için 2 yemek kaşığı haşhaş tohumu, pişirme kağıdı veya kabı yağlamak için yağ

YAPILIŞI: Bir kasenin içinde un, tuz, maya ve şekeri karıştırın (tuzu asla doğrudan mayanın üzerine serpmeyin). Ilık suyu ekleyin ve yumuşak bir hamur elde edene kadar 2 - 3 dakika yoğurun. Eğer hamur çok sert ise birkaç çay kaşığı su ekleyin. Karıştırma işleminin bitmesine yakın yağı ekleyin. Hazır olduğunda hamuru, içine pişirme kağıdı yerleştirilmiş kalıbın içine dökün. Pişerken hacmi iki katına çıkacağı için kalıbın yalnızca yarısını hamurla doldurun. Temiz bir bezle üzerini kapatın ve kabarması için yaklaşık 40 dakika ılık bir ortamda bekletin. Isıya dayanıklı küçük bir kaba doldurduğunuz suyu önceden ısıtılmış fırına yerleştirin (fırını buhar ile doldurmak için). Hamur hacmi iki katına çıktığında, bir fırça yardımıyla somunun üzerine nazikçe su sürün, haşhaş, tanelerini serpin ve kalıbı fırına yerleştirin. Ekmeği, 200 - 220 °C’de 35 - 40 dakika pişirin. Fırından çıkarmadan önce, ahşap bir çubuk batırarak ekmeğin tamamen pişip pişmediğini kontrol edin (eğer çubuk temiz çıkarsa ekmek pişmiştir). Nemin buharlaşmasına izin vermek için sıcak ekmeği kalıptan hemen çıkarın.

MALZEMELER: 300 g Schär “mix it! universal”, 1 yemek kaşığı ayçiçeği yağı, 200 ml ılık su, 15 g yaş maya, 1 çay kaşığı tuz, 1⁄2 çay kaşığı şeker, 8 yemek kaşığı yeşil zeytin (irice doğranmış)

YAPILIŞI: Unu bir kaseye koyun ve ortasını havuz şeklinde açın. Yaş mayayı ılık suyla karıştırın ve erimesini bekleyin. Eriyen mayayı, şekeri ve unu karıştırın. 10 dakika boyunca bekletin. Tuz ve yağı ekleyin. Yumuşak bir hamur elde edinceye kadar yaklaşık 5 dakika yoğurun. Hamuru kabarması için yaklaşık yarım saat boyunca ılık bir yerde bekletin. Hamuru 4 eşit parçaya ayırın. Her parçaya zeytin ekleyin, nazikçe yoğurun ve daha sonra ellerinizi ıslatarak bu çeyrek parçalardan iki küçük beze yapın. Bir fırça yardımıyla bezelerin üzerine biraz su sürün ve zeytinlerle süsleyin. Yaklaşık 15 dakika boyunca kabarması için ılık bir yerde bekletin. Fırını önceden 230 °C’ye ısıtın. Bezeleri fırının orta rafına yerleştirin ve 15 - 20 dakika pişirin. Tazeyken veya ısıtarak yiyin.
Öneri: Zeytin yerine ayçekirdeği, ceviz veya domates kullanabilirsiniz.

MALZEMELER: 270 g Schär “mix it! universal”, 1 kg unlu cins patates, 80 g tereyağı, 2 yumurta sarısı, 1 yumurta, 1 – 11⁄2 kg erik, küp şeker, 1 tutam tuz. Ekmek kırıntısı için: 150 g Schär beyaz bayat ekmek, 75 g tereyağı, 2 yemek kaşığı tarçın, 2 yemek kaşığı şeker

YAPILIŞI: Patatesleri yumuşayıncaya kadar kaynatın, soğumaya bırakın, soyun ve daha sonra süzgeçten geçirin. Tereyağını, tuzu, yumurtayı ve yumurta sarısını katın, iyice karıştırın ve nazikçe yoğurun. Daha sonra unu ekleyin. Yumuşak bir hamur halini alıncaya kadar yoğurun ve 10 dakika dinlenmeye bırakın. Eğer hamur fazla yumuşaksa daha fazla un ekleyin. Hamuru oklava ile ince bir şekilde açın ve 7 x 7 cm’lik kareler halinde kesin. Eriklerin çekirdeklerini çıkarın ve her birinin içine bir küp şeker koyun, kare şeklindeki hamurun ortasına yerleştirin, hamuru etrafına sararak yuvarlayın. Meyveli hamur tatlısını kaynamakta olan suda10 dakika haşlayın. Bayatlamış beyaz ekmeği rende yardımıyla ufalayın, tarçın ve şeker ile karıştırın. Tereyağını bir tavada eritin ve ekmek kırıntısı karışımını ekleyin. Hafifçe kızartın, ateşten alın ve meyveli hamur tatlısını ekmek kırıntısı karışımıyla kaplayın.

MALZEMELER: 180 g Schär “mix it! universal”, 180 g şeker, 2 yumurta, 200 g ekşi krema, 50 g ayçiçeği yağı, 1 paket kabartma tozu, 1 paket şekerli vanilya, 200 g meyve (örneğin, yabanmersini, ahududu veya başka meyveler)

YAPILIŞI: Yumurtaları, şekeri ve vanilyayı köpürene kadar karıştırın. Kremayı ve yağı ekleyin. Unu eleyerek karışıma ekleyin, kabartma tozunu koyun ve iyice karıştırın. Son olarak, meyveleri ekleyin. Kek karışımını, bir tepsiye yerleştirdiğiniz kağıt kek veya muffin kalıplarına dökün (kalıpları yarıya kadar doldurun). Önceden 180 °C’ye ısıtılmış fırında yaklaşık 25 dakika pişirin.
Öneri: Meyve yerine çikolata parçaları da kullanabilirsiniz.

MALZEMELER: 200 g Schär “mix it! universal”, 200 g şeker, 6 yumurta, rendelenmiş limon kabuğu, arzu edilirse şekerli vanilya, 1 paket kabartma tozu. İç malzemesi: Tercih ettiğiniz meyveler ve krema

YAPILIŞI: Yumurta ve şekeri krema kıvamına gelene kadar çırpın. Elenmiş unu yavaşça karıştırın ve kabartma tozunu ekleyin. İyice karıştırın. Yağ geçirmez kağıt ile kapladığınız pişirme tepsisine eşit şekilde yayın, önceden 200 °C’ye ısıtılmış fırında 10 dakika pişirin. Fırından çıkarın ve üzerine şeker serpin. Üzerini streç film ile kapatın ve soğumaya bırakın. Kremayı ve meyveleri üzerine yayın ve rulo haline getirin.
İpucu: Hamuru kelepçeli kek kalıbına koyup 180 °C’de 45 dakika pişirerek büyük bir pandispanya yapabilir ve zevkinize göre süsleyebilirsiniz.

Mix Patisserie - Mix C

MALZEMELER: 250 g Schär “mix Pâtisserie ”, 125 g şeker, 125 g margarin, 1 paket şekerli vanilya, 1 yumurta, limon kabuğu rendesi

YAPILIŞI:Unu bir kaba koyun ve ortasına şeker, limon kabuğu rendesi, yumurta, margarin ve vanilyayı ekleyin. İyice karıştırın, bir top haline getirin ve yarım saat buzdolabında bekletin. Hamuru, iki kat pişirme kağıdı arasında oklavayla 5 mm kalınlığında açın. İstediğiniz şekilde kesin. Bisküvileri, aralarında yeterli boşluk olacak şekilde pişirme tepsisine yerleştirin. Hafifçe renk değiştirene kadar, yaklaşık 10 dakika önceden ısıtılmış fırında pişirin.
Öneri: Bu tarif, kek tabanları için de kullanılabilir.

MALZEMELER: 200 g Schär “mix Pâtisserie ”, 100 g soğuk tereyağı, 100 g şeker, 1 yumurta, 1 yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı kabartma tozu, 1⁄4 çay kaşığı vanilya esansı, 2 - 3 yemek kaşığı parça çikolata, süslemek için eritilmiş çikolata

YAPILIŞI:Un, kabartma tozu, şeker ve vanilya esansını karıştırın. Soğuk tereyağını ince ince doğrayın, yumurta ve yumurta sarısı ile birlikte karışıma ekleyin. Karışımı, hamur elde edene kadar mutfak robotuyla çırpın, ardından çikolata parçalarını azar azar hamura ekleyin. 3 cm çapında 3 rulo yapın ve 1 saat buzdolabında dinlendirin. Ruloları ince dilimler halinde keserek fırın tepsisine yerleştirin. Kurabiyelerin üzerine biraz süt sürün ve renkleri altın sarısına dönene kadar önceden ısıtılmış fırında pişirin.
İpucu: Parça çikolata yerine rendelenmiş hindistancevizi, dövülmüş ceviz veya kuru üzüm de kullanabilirsiniz.

MALZEMELER:220 g Schär “mix Pâtisserie ”, 200 g şeker, 125 g tereyağı, 4 yumurta, 10 g kabartma tozu, 125 ml süt

YAPILIŞI:Tereyağını krema kıvamına gelene kadar çırpın, şekerin yarısını ekleyin ve 10 dakika daha çırpın. 4 yumurtanın sarısı, un, kabartma tozu ve sütü karıştırın. Yumurta akları ile kalan şekeri kar haline gelene kadar çırpın ve azar azar hamura ekleyin. Kek karışımını tabanı yağlanmış kelepçeli kek kalıbına dökün ve önceden 180 °C’ye ısıtılmış fırında 50 dakika pişirin.
İpucu: Temel pandispanya tarifi, kakao veya fındık eklenerek de yapılabilir. Bu tarifle, meyveli pasta tabanı yapabilir ve kekin üzerini meyveyle kaplayabilir veya içini kremayla doldurabilirsiniz.
Bunu yapmanın en hızlı ve kolay yolu, malzemelerin tümünü bir kasede karıştırmak ve yağlanmış kek kalıbı içine dökmektir. Mükemmel meyveli pasta tabanınız hazır!

MALZEMELER:125 g Schär “mix Pâtisserie ”, 70 g yumuşak tereyağı, 2 yumurta, 100 ml süt, 80 g şeker, 1 tutam tuz, 1 paket şekerli vanilya
Gerekli araçlar: Waffle ızgarası

YAPILIŞI:Tereyağını çırpın, ardından şeker ve vanilyayı ekleyin. Krema kıvamına gelene kadar çırpın. Ardından yumurtaları ekleyin. Unu ve tuzu karıştırın ve yumurtalı karışıma ekleyin ve son olarak sütü ekleyin. Waffle ızgarası ısınırken karışımı dinlenmeye bırakın. Doğru sıcaklığa ulaştığında, karışımdan birkaç kaşık (ızgarayı kaplayacak kadar) alarak ızgaraya dökün ve birkaç dakika pişirin.

Farina

MALZEMELER: 250 g Schär “Farina”, 3 yumurta, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, 3 yemek kaşığı su

YAPILIŞI:Unu çalışma tezgahına eleyin. Ortasını havuz şeklinde açarak yumurta, yağ ve suyu ekleyin. Malzemeleri yavaş yavaş karıştırarak pürüzsüz ve katı bir hamur haline getirin. Hamuru bıçakla küçük parçalara bölün ve makarna makinenizi kullanarak istediğiniz şekli verin. Bol miktarda tuzlu su içine bir miktar yağ ekleyin ve makarnayı yaklaşık 5 dakika haşlayın.

MALZEMELER: 50 g Schär “Farina”, 200 g patates, 1 yumurta sarısı, bir tutam tuz, karabiber, isteğe bağlı olarak muskat

YAPILIŞI:Patatesleri haşlayın, sıcakken soyun ve patates ezici yardımıyla ezin. Tüm malzemeleri karıştırarak, katı ve pürüzsüz bir hamur haline getirin. Tuz, karabiber ve muskatı ekleyin. Hamuru parçalara bölün ve rulo haline getirin. 2 cm uzunluğunda parçalar kesin. Gnocchi’ye, kendine özgü şekli veren olukları yapmak için parçaların üzerine çatal ile bastırın. Gnocchi’yi bol miktarda tuzlu suda haşlayın ve yüzeye çıktıklarında bir süzgeçle çıkarın.
İpucu: Domates veya Gorgonzola peyniri sosu ile servis edin.

MALZEMELER: 110 g Schär “Farina”, 2 yumurta, 2 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı, 250 ml süt, bir tutam tuz

YAPILIŞI :Unu bir kaseye eleyin ve tuzu ekleyin. Ardından sürekli karıştırarak sütü ekleyin. Yumurtaları hafifçe çırpın ve erimiş tereyağı ile birlikte unlu karışıma ekleyin. Hamuru bir süre dinlenmeye bırakın. Tavayı ısıtın ve karışımdan 3 - 4 yemek kaşığı (tavanın tabanını kaplayacak kadar) alarak tavaya dökün. Altını kısarak pişirin. Krepi çevirerek yüzünü de pişirin. Lezzetli bir krep için üzerine peynir veya jambon ilave edin. Eğer tatlı bir krep isterseniz üzerine çikolata kreması veya reçel sürebilirsiniz. Krepi rulo haline getirerek servis yapın.

MALZEMELER: (28 cm çapında kalıp için), 160 g Schär “Farina”, 100 g soğuk tereyağı, 100 g lor peyniri, 1 yumurta sarısı, 1 tutam tuz

YAPILIŞI:Unu bir kaseye eleyin. Parçalara ayırdığınız tereyağını ekleyerek güzelce yoğurun. Lor peynirini ve yumurta sarısını ekleyin ve pürüzsüz bir hamur elde edene kadar yoğurun. Büyükçe bir beze haline getirdiğiniz hamurun üzerini kapatın ve 20 - 30 dakika buzdolabında dinlendirin. Hamuru 2 kat pişirme kağıdı arası- na koyun ve oklavayla açın. Açtığınız hamuru, kenarları yukarıda kalacak şekilde yuvarlak bir kalıba yerleştirin ve istediğiniz iç malzemesiyle doldurun. Önceden 180 °C’ye ısıtılmış fırında 45 dakika pişirin.

İpucu: 150 g küp şeklinde doğranmış domates, 400 g rendelenmiş ve tuzlanmış kabak ve 140 g rendelenmiş peyniri karıştırın. Doğranmış soğanı 1 yemek kaşığı zeytinyağında hafifçe kavurun. 20 g Parmesan peyniri, 125 ml krema, 125 ml süt ve 3 yumurtayı karıştırın. Tuz, karabiber ve muskatla tatlandırın ve soğanları ekleyin. Domates, kabak ve rendelenmiş peyniri kiş tabanına yayın ve üzerine yumurtalı karışımı dökün.

MALZEMELER: 165 g Schär “Farina”, 2 yumurta, 425 ml süt, tuz, muskat, mısırözü yağı. İç malzemeleri: 50 g Schär “Farina”, 750 g dana kıyma, 1 soğan (küp şeklinde doğranmış), 2 havuç, 425 ml sebze suyu (tabletle hazırlanmış), 1 çay kaşığı domates püresi, kızartmak için yağ, baharatlar (biberiye, kırmızı biber, karabiber, tuz)

YAPILIŞI:Un, tuz ve muskatı kaseye eleyin. Yumurtaları ekleyin ve iyice karıştırın. Karışım koyu ve pürüzsüz hale gelene kadar sütü yavaş yavaş ekleyin. Dinlenmeye bırakın. Kalan sütü karışıma ekleyin. Karıştırın ve buzdolabında bekletin. Kıyma ve soğanı kavurun. Rendelenmiş havucu, sebze suyunu, domates püresini ve baharatları ekleyin. Karışımı kısık ateşte 30 dakika pişirin. Yağın fazlasını alın. 50 g unu biraz su ile karıştırın. Kıymalı harçtan bir parça alarak suyla karıştırdığınız una ekleyin. Bunu kıymalı harca karıştırın ve koyulaşana kadar pişirin. Harcı sıcak tutun. Tavayı hafifçe yağlayın. Kepçeyle aldığınız krep karışımını ince bir tabaka olacak şekilde tavaya dökün. Kreplerin iki yüzünü de 1 – 2 dakika pişirin. Krepleri, aralarına kıymalı harçtan koyarak üst üste bir tabağa yerleştirin. En üste krep koyun.

TOP