CREATE ACCOUNT

FORGOT YOUR DETAILS?

Glutensiz Türkiye Akademisi

by / Cumartesi, 19 Mart 2016 / Published in Haberler

Glutensiz Türkiye Akademisi (GT Akademi)

 

Hayalimiz

 

Glutensiz diyet bir yaşam biçimidir. Glutensiz Türkiye bu diyeti izleyenlerin hayatlarını her anlamda iyileştirmeyi hedefler. Bu doğrultuda vizyonumuz glutensiz diyet izleyenlerin evde, okulda, askerlikte, hastanede, devlet kurumlarında, restoranlarda ve diğer sosyal ortamlarda fiziksel, sosyal ve ekonomik anlamda en az bu diyeti izlemeyenler kadar rahat bir hayat yaşamalarının sağlanmasıdır.

 

Yolumuz

 

Glutensiz Türkiye, glutensiz diyet izleyenlerin her alanda, her anlamda rahat bir hayat yaşamalarını sağlarken konuya 360 derecelik bir açıyla yaklaşacaktır. Glutensiz diyetliler için rahat bir hayat toplumda bireyin kendinden başlayarak “glutensiz bilinçli” adacıkların oluşturulması ve geliştirilmesi ile oluşturulacaktır. Kaynakları doğrultusunda temel faaliyet alanları;

 

 • Glutensiz diyet konusunda toplumda farkındalık seviyesinin yükseltilmesi
 • Glutensiz diyet izleyenlerin bu konuda eğitim seviyelerinin yükseltilmesi
 • Glutensiz diyet izleyenlere sağlık profesyoneli desteği sağlanması
 • Glutensiz diyet izleyenlerin bu diyeti daha ekonomik izlemelerini sağlamak
 • Glutensiz diyet izleyenlerin evlerinin dışında sosyal ortamlarda rahatça yaşayabilmelerini sağlamak adına ilgili kurum ve taraflarla iletişim kurmak ve işbirliği içinde çalışmak

 

Kimler için varız?

 

 • Çölyak Hastaları
 • Gluten Alerjisi olanlar
 • Gluten Duyarlılığı olanlar
 • Buğday alerjisi olanlar
 • Glutensiz diyet izlemeyi tercih edenler
 • Bunların dışında özellikle birçok nörolojik ve sindirim sistemi hastalıklarında glutensiz diyet tavsiye edilmektedir.

 

Glutensiz Türkiye Akademisi neden sadece Çölyaklılar için değil? Çölyaklıların bu oluşumda yeri nedir?

 

Çölyaklılar bu oluşumda doğal olarak çok önemli bir yere sahiptir. Ancak bu akademinin temel hedefi hekimlerin alanı olan çölyak hastalığının tedavisi değildir. Glutensiz diyet en başta çölyaklılar olmak üzere bu diyeti izleyen tüm gruplar için bilinçli ve disiplinli bir takip isteyen “yaşam biçimi”dir. Glutensiz diyet yaşam biçiminin güçlendirilmesi anlamında çölyaklılar ve diğer glutensiz diyet izleyenler ortak hedefi paylaşırlar. Bu gruplar birbirlerine ancak güç katacaklardır. Biz tüm glutensiz diyetlilere izledikleri yaşam stilinde destek olmayı hedefliyoruz.

 

 

 

Hemen yapıyoruz ?

 

 • Glutensiz Türkiye ekibi oluşturuldu. Ekibimizde diyetisyen, tecrübeli çölyaklı, glutensiz şef, kurumsal iletişim sorumlusu ve aktivist yer almaktadır. Zamanla ekibimiz daha da genişleyecektir.
 • Türkiye’nin ilk sadece eğitim ve lezzet geliştirme hedefli glutensiz mutfağını kurduk. Mutfağımızdan glutensiz diyet izleyenler ve eğitim amaçlı kullanmak isteyenler ücretsiz faydalanabileceklerdir. Mutfağımızda ayrıca tarifler geliştirerek glutensiz diyet izleyenlerle paylaşacağız.
 • Glutensiz Türkiye Akademisi Diyetisyeni çölyaklılara yüzyüze, telefonla ve elektronik ortamda danışmanlık hizmeti verecektir.
 • Glutensiz seminerlerimizle gerek tecrübeli gerek yeni çölyaklılara ve diyetlilerimize eğitimler vereceğiz.
 • Glutensiz Türkiye Akademisi üyeleri glutensiz yaşam konusunda gelişmelerden haberdar edilecektir.
 • Sosyal medya üzerinde üyelere özel “Glutensiz Türkiye Akademisi” sayfaları oluşturuldu. Amacımız burada hem nitelikli paylaşımlarla üyelerin bilgilendirilmesi hem de sadece Glutensiz yaşam biçimine odaklanmış sosyal ortamın oluşturulmasıdır.
 • Glutensiz diyet izleyenlerin sosyal paylaşımlarını arttırmak amacıyla kültürel ve eğlenceli aktiviteler planlıyoruz.
 • Glutensiz Türkiye büyük lansmanını 8 Mayıs 2016’da Çölyaklılarla İstanbul’da buluşarak yapıyor. Türkiye’nin dört bir yanından gelecek olan çölyaklılarla verimli, keyifli bir gün geçireceğiz. Gün boyunca sürecek aktivitelerde eğlenceli aktivitelerin yanında hekim, diyetisyen ve şeflerin de sunum ve paylaşımları olacak.

 

 

İyi de ne gerek vardı?

 

Her ne sebeple olursa olsun glutensiz diyet izlemek zor. Bunları genel olarak sıralarsak;

 

Birey

 • Çölyaklı ilk teşhisi aldığında büyük bir yoksunluk sendromu ile karşılaşır ve büyük bir travma yaşar. Bu noktada tıbbi tedavinin ötesinde çölyaklının yeni yaşama hızlı ve kaliteli adaptasyonu çok büyük bir önem taşır. Bu konuda eğitim ve sosyal destek şarttır ve ne yazık ki verilen destekler mevcuttur ancak sınırlıdır
 • Glutensiz yemek hazırlamak, gluten içeren yemekler hazırlamaya göre son derece farklıdır ve farklı tarifler gerektirir. Bu tariflerin geliştirilmesi ve mutfağın zenginleştirilmesi gerekmektedir.
 • Glutensiz yemek tariflerinin öğrenilmesi zorunludur.

 

Toplum

 • Halk çölyak ve glutensiz diyet konusunda çok düşük bilinç düzeyindedir. Bu durum glutensiz diyet izleyenlerin hayatını her alanda zorlaştırmaktadır. Hatta bazı durumlarda toplumun bilinçsiz tutumu çölyaklılar üzerinde baskı oluşturmakta ve çölyaklı kendini saklama gereği duymaktadır.
 • Glutensiz menü veya ürün sunan çok az mekan var
 • Glutensiz menü sunanlar çapraz bulaşma ve çok az miktar glutenin dahi çölyaklılar için ne kadar büyük risk teşkil ettiğinin farkında değiller
 • İş, okul, hastane, asker ocağı başta olmak üzere bulunması zorunlu sosyal ortamlarda glutensiz ürün seçenekleri mevcut değil

 

Şirketler ve Devlet

 

 • Çölyak hastalığının prevelansı % 0,3 ile %1 arasında değişen oranlarda verilmektedir. Bu hesapla Türkiye’de en az 250 bin en fazla 800 bin hasta olması beklenir. Oysa Sağlık Bakanlığı verilerine göre teşhisli çölyak hastası sayısı 80 bindir. Teşhis oranı çok düşüktür ve teşhis almışların teşhis almaları genellikle çok uzun sürebilmektedir. Bu süreç çölyak hastası için çok sıkıntılı ve tehlikeli olabilmektedir.
 • Glutensiz ürünlerin üretimi ve ithalatı kolaylaştırılmalı ve devlet tarafından teşvik edilmelidir. Kaliteli yerli üretimi teşvik etmenin en iyi yolu kaliteli ithal ürün tedarikini kolaylaştırarak yerli üretimi de aynı zamanda teşvik etmektir. Oysa şu anda ithal ürünlere, lüks ürünlere dahi uygulanmayan çok yüksek analiz maliyetleri yüklenmekte, yerli ürünlere teşvik verilmemekte ve yerli ürünler fiyat ve kalite açısından rekabete teşvik edilmemektedir. Glutensiz ürünler ya çok yüksek fiyatlara satılmakta ya da ürün kalitesi çok düşük olmaktadır.
 • Ürün etiketleri glutensiz diyet izleyenlerin işlerini yeterince kolaylaştırmamaktadır. Bu konuda tüketici büyük bir kafa karışıklığı yaşamaktadır.
 • Çölyak hastalarına glutensiz ürün tüketimi için verilen maddi destek yetersiz kalmakta ve harcamaların amacına uygunluğu denetlenmemektedir.
 • Çölyaklının askerlikten muafiyeti uzun ve zahmetli bir bürokratik süreç gerektirmektedir.
 • Çölyaklıların farklı hastalıkların seyri sırasında alabilecekleri glutensiz ilaçlar ne yazık ki çok azdır ve bu konuda ilaç prospektüsleri net bir bilgi vermemektedir.

 

Glutensiz Türkiye Akademisine nasıl ulaşabilirim?

 

Çok kolay,  05498062781 numaralı telefondan veya asena.acikyol@ozelbeslenme.com üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

Ben çölyak hastası değilim Glutensiz Türkiye Akademisinin üyesi olabilir miyim?

 

Glutensiz diyet izliyorsanız Glutensiz Türkiye Akademisinin üyesi olabilirsiniz.

 

Çalışmalarınızda gönüllü olarak yer alabilir miyim?

 

Memnuniyetle. Bu konu için bizimle iletişim kurulması yeterlidir. Nasıl bir gönüllü çalışma olabileceğine birlikte karar verebiliriz.

 

Şimdiye kadar da boş durmadık !

 

2015 yılında Türkiye’deki birçok çölyak derneği ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ile Glutensiz Türkiye projesini yürüttük. Aktivist Hakan Pekzorlu Ankara’dan başlattığı bisiklet turunu 1750 km. 14 şehir geçtikten sonra İstanbul’da noktaladı. Bu büyük bir eğitim, farkındalık ve iletişim kampanyası idi.

Üniversiteleri diyetisyenlik bölümlerinde eğitim ve atölye çalışması faaliyetlerinde yer aldık.

İlköğretim okullarında derneklerle birlikte çölyak konusunda bilgilendirmelerde bulunduk.

Belediyelerle ve Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içinde Çölyak Tarama programlarında aktif yer aldık.

Çeşitli medya organlarında glutensiz diyeti ve glutensiz yaşam biçimini dile getirdik, toplumu bilinçlendirmeye çalıştık.

 

Finansal Kaynağı nasıl sağlıyorsunuz?

 

Glutensiz Türkiye Akademisi Nustil firmasının bir oluşumudur. Nustil firması Glutensiz Türkiye Akademisi programını yürütürken verdiği hizmetlerde hiçbir ticari menfaat gözetmez veya bu aktiviteyi satış arttırıcı kampanya olarak görmez.

 

Çölyak Dernekleri bu oluşumda nerede yer alıyorlar?

 

Bu oluşumu tabi ki çölyak dernekleri ile birlikte yürüteceğiz. Çölyak Dernekleri bölgesel olarak çölyaklıların her zaman yanlarında yer alan yine çölyaklılar tarafından yönetilen örgütlerdir ve çölyaklıya verdikleri destek çok büyüktür. Glutensiz Türkiye Akademisi ve çölyak dernekleri büyük bir işbirliği içinde birbirlerine hizmet hedeflerine ulaşmak adına destek vereceklerdir.

 

Başvurmak için tıklayınız

3 Responses to “Glutensiz Türkiye Akademisi”

 1. Ece çakıroglu says : Cevapla

  Merhaba benimde gluten hassasiyetim var. Bende etkinliklerinizden haberdar olmak ve siZinle iletişime geçmek iltiyorum. Ayrıca kocaelinde oturuyorum glutensiz mutfak aktiveletiniZden nasıl yararlanabilirim. İyi günlerrr

 2. Zeynep Çalışkan says : Cevapla

  Ben de ücretsiz mutfak eğitimi almak istiyorum. . Zamanı ve yeri hakkında bilgi verirseniz memnun olurum

 3. Canan özcan says : Cevapla

  Merhabalar. Çölyak hastasıyım acaba Akdeniz ve Ege bölgesinde çölyaklılar için glutensiz menüsü olan oteller varmı. Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler…

Bir cevap yazın

TOP